Wiadomości

Ryanair anuluje loty na Ukrainę

Ryanair anuluje loty na Ukrainę

Warunki zaproponowane przez Ryanaira są nie do zaakceptowania przez port lotniczy i są niezgodne z ukraińskim prawem, powiedział na specjalnej konferencji prasowej Paweł Riabikin, prezes lotniska Kijów-Boryspol.

Umowa a Ryanair na Ukrainie

Riabkin, jak pisze portal fly4free.pl, na wspomnianej konferencji zdradził również warunki ewentualnej umowy pomiędzy lotniskiem a linią lotniczą. Ujawnił, że Ryanair żądał w niej zwolnienia z opłat nawigacyjnych i innych podatków, bezpłatnego miejsca na reklamę, biura sprzedaży biletów i 35 procent dochodów z zakupów, jakie jego pasażerowie zrobią w sklepach bezcłowych na lotnisku w Kijowie. Ponadto Ryanair obstawał przy odroczonym 60-dniowym terminie płatności należności wobec lotniska i stałej stawki tzw. podatku pasażerskiego w wysokości 7,5 dolara, która miałaby być utrzymana przez pięć najbliższych lat. Decydująca jednak okazała się różnica zdań obu stron co do miejsca rozstrzygania sporów. Strona ukraińska nie zgodziła się na to, by ewentualne spory były rozstrzygane w Londynie według prawa angielskiego.

Reakcja ministra kultury Ukrainy

Minister kultury Ukrainy, Włodzimierz Omeljan w reakcji na słowa Pawła Riabikina, napisał:

To dziwne, że jeden z najlepszych prawników na Ukrainie nie wie, że zdradzanie tajnych warunków umowy jest nielegalne. Tym bardziej, jeśli część tych warunków jest wyssana z palca, a lotnisko we Lwowie podpisało umowę bez takich warunków.

Stanowisko Ryanaira

Oficjalny komunikat Ryanaira w tej sprawie przesłał David O’Brien, wiceprezes ds. handlowych Ryanaira, pisząc:

Z żalem informujemy, że lotnisko w Kijowie udowodniło, iż Ukraina nie jest jeszcze miejscem odpowiednio dojrzałym i godnym zaufania w kontekście biznesowym dla floty Ryanaira. Niedotrzymanie warunków umowy przez lotnisko w Kijowie będzie oznaczało utratę 500 tys. klientów i 400 miejsc pracy na Ukrainie tylko w pierwszym roku naszej działalności, które byłyby znaczącym bodźcem dla ukraińskiej gospodarki. Z przykrością informujemy, że lotnisko w Lwowie stało się ofiarą decyzji portu w Kijowie.

W marcu irlandzki przewoźnik ogłosił swoje plany lotów na Ukrainę. W myśl założeń Ryanair był gotowy latać na 4 trasach z Kijowa i aż 7 z Lwowa. Wiadomo już jednak, że ten plan jest nieaktualny. Mało tego, Ryanair oficjalnie, całkowicie wycofuje się z lotów na Ukrainę. Pasażerowie zostaną odpowiednio poinformowani o tej sytuacji i  mogą liczyć na zwrot pieniędzy. Przypomnijmy, że według zapowiedzi Ryanair miał rozpocząć loty m.in. na trasach Kraków-Lwów oraz Wrocław-Lwów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o